יום שני י"ב בתמוז תשע"ח 25.06.2018
דף הבית צור קשר תורה@נט מידע שימושי מחלקות המועצה מי אנחנו דברי ברכה
אודות יום ירושלים
רקע
כיבוש ירושלים
כיבוש ירושלים

המערכה בגזרת ירושלים החלה בבוקר ה-‏5 ביוני ‏1967, בעת שהירדנים פתחו באש לאורך קו שביתת הנשק. פיקוד המרכז בפיקודו של האלוף עוזי נרקיס העלה את חטיבת "הראל" וכוחותיה הבקיעו את המוצבים בדרך לירושלים.

 

כישלון ההתקפה על אוגוסטה ויקטוריה והחלטת מועצת הביטחון על הפסקת-אש בחזית הירדנית החישו את קבלת ההחלטה על כיבוש העיר. השר מנחם בגין, ששמע ברדיו על החלטת מועצת הביטחון, חש לבית ראש הממשלה, העירו משנתו ודרש לפרוץ מיד לעיר. אשכול אמר לו לדבר על כך עם דיין, ולאחר שיחת בגין-דיין הורה שר הביטחון לרמטכ"ל בשעה 06:15 בבוקר להיכנס לעיר העתיקה. הפקודה הועברה לחטיבת הצנחנים.

 

חטיבת הצנחנים הועלתה לירושלים, המשימה שיועדה למוטה, מפקד חטיבת הצנחנים, היתה פשוטה - לפרוץ עם שחר ולחבר את ירושלים העברית עם המובלעת הישראלית בהר הצופים. בסתר ליבם האמינו עוזי נרקיס, מפקד פיקוד המרכז, ומוטה גור, מפקד חטיבת הצנחנים, כי ישחררו גם את העיר העתיקה שנכבשה ע"י הלגיון במלחמת השחרור, על כן התקבלה תוכניתו של מוטה כי מלבד פריצת דרך להר הצופים, תיכבש גם המושבה האמריקאית ומוזיאון רוקפלר הצופה אל פני העיר העתיקה.

 

המלחמה היתה עקובה מדם, הצנחנים לחמו מלחמה עיקשת בתעלות גבעת התחמושת המבוצרת בדרכם אל הר הצופים ובסמטאות העיר בדרכם למוזיאון רוקפלר.

 

למחרת בבוקר, אחרי קרבות קשים ומחיר דמים נורא, הרכסים היו בידי הצנחנים: גדוד 6 על הר הצופים, גדוד 7 על רכס אוגוסטה ויקטוריה וגדוד 8 חונה ליד חומות העיר העתיקה, ואז באה פקודה לקפוץ לעיר העתיקה ואכן הצנחנים פרצו ועד מהרה נשמע קולו של מוטה במכשיר הקשר "הר הבית בידינו".פורים ט"ו בשבט חנוכה שמחת תורה סוכות יום כיפור ראש השנה
צומות ותעניות שבועות יום ירושלים יום העצמאות ל"ג בעומר פסח


מרן הרב ישראל מאיר לאו שליט"א - הרב הראשי
מר רון חולדאי - ראש עיריית ת"א
מר אלדד מזרחי - ראש המועצה הדתית
אודות המועצה הדתית
קצת היסטוריה...
רבנים ראשיים לדורותיהם
חברי המועצה הדתית
מבנה ארגוני של המועצה
ספר טלפונים
נישואין
כשרות מזון ובשר
מקואות וטהרת המשפחה
תשמ"ק, גניזה ושעטנז
בתי כנסת והדרכה דתית
תרומות ומעשרות
שבת ועירובין
בית המטבחיים
פניות הציבור והסברה
בית הוראה מרכזי
מינהלה
מתקני גניזה בעיר
זמני כניסת ויציאת השבת
עסקים כשרים בת"א-יפו
בתי כנסת בת"א - יפו
רשימת מוהלים בת"א-יפו
רבני שכונות בת"א-יפו
מועצות דתיות בארץ
בתי דין הרבניים
רבני הישובים בארץ
חברות קדישא בארץ
מוסדות חסד
קישורים מומלצים
חופש המידע
תשלומים וטפסים
לוח זמני כניסת ויציאת השבת
שאלות ותשובות
מועדי ישראל
רעיונות לפרשת השבוע
מעגל החיים